Laptop Bakım ve Onarım

TEKNİK SERVİS

TEKNİK BİLGİ, DENEYİM

ÇÖZÜM ÇEŞİTLİLİĞİ

GARANTİLİ TAMİR

Laptop Bakımı

Şunu başta söylememekte fayda var dizüstü bilgisayarınızın bozulmasında ki en kuvvetli neden "ISI"dır. Genel olarak cihazınızın soğutma sistemi fan ve işemcinin üzerinde ki termal macundan oluşmaktadır. Fan temizliği ve bakımı çok önemli yer teşkil etmektedir. Laptubunuzun fanları soğutmak için soğutucular arasında hava sirkülasyonu oluşturur. Bu sirkülasyonda laptopunuzu kullandığınız ortamda ki tozları sürekli vihazın içerisine çeker ve bir süre sonrada fan ızgaları tıkanarak sıcak hava dışarı püskürtülemez. ısınan cihaz ani kapanmalar yaşanır.

Ayrıca termal sensörlerle ısındıkça fanın devirli dönmesini sağlamakla birlikte daha fazla hızlı döner. Bunun neticesinde hem gürültü, hemde fanın kullanım ömrünü kısaltır. Daha sonrasında da verimsizleşir, performansı düşer ve cihazınız için arıza çanları çalmaya başlar. Fan devamlı bakım ve temizlik görsede belli bir süre sonra değişmesi gerekebilir.

Uzun süre açık ve çalışan laptopunuzun (ısı), başta ekran kartı olmak üzere, anakart üzerinde ki cipleri zarar vermeye başlar. Bunlar bozulmadan önce her zaman cihazınıza bakım yaptırmalısınır. Emin olun size daha fazla masraf açılmasının önüne gececeksiniz.

Ertelemeyin, üşenmeyin ve çekinmeyin. +90 (242) 247 66 99 Arayın dizüstü bilgisayarlarınıza (laptop, notebook) bakımına hemen yardımcı olalım.

Laptop Tamİrİ - MEDA Bİlgİsayar

Antalya`da Meda Bilgisayar olarak 14 senin vermiş olduğu bilgi, tecrübe ve deneyimle garanti süresi dolmuş yada fiziksel hasarlardan dolayı garanti dışında kalmış dizüstü bilgisayarlarınızı (hasarlı, arızalı laptop, notebook) garantili tamirini yapmaktayız. Apple, Asus, Toshiba, Samsung, Exper, Packard Bell, Grundig, Casper, Dell, Lenovo, Sony Vaio, Vestel, Arçelik, Monster ve piyasada ki diğer tüm markaların anakart tamir ve değişimini, ekran kartı tamiri, chipset tamiri, ekran değişimi, kasa ve menteşe tamirleri, klavye değişimi, fan tamiri ve değişimi, sarjz soket girişi, sarjz kablo sorunları (aparatı) ve diğer yedek parca değişimi ve satışı işlemlerini en güvenilir, en ekonomik ve en hızlı zamanda sizlere laptoplarınızı geri teslim etmeyi çabasındayız.

Teknik servisimizde tüm notebookların;
 • Ekran, klavye değişimi 15 dakikada.
 • Şarj girişi (soket) tamiri ve değişimi, format ve fan bakımlarını 2 saat.
 • Kasa, menteşe tamirlerini aynı gün veya bir sonraki gün sabah (kuruması gereken noktalar olabiliyor).
 • Anakart, ekran kartı ve chipset tamirlerini ise 1 ila 3 iş günü içerisinde

Dizüstü bilgisayarlarınızın (laptop, notebook) arıza ve sorunlarını tespitlerini ücretsiz yapıyoruz. Müşterilerimize arıza ve fiyat bilgisi vermeden, onay almadan laptop tamirine başlamıyoruz.

Laptop Anakart Tamİrİ & Değİşİmİ

Dizüstü bilgisayarlarının anakart arızalarında, laptop firmasının yetkili servislerin genel yaşanılan durum şu şekildedir. Anakart değiştirilmesi gerektiğinde fiyat bedeli coğu zaman laptopun fiyatına yaklaşmaktadır. Bu durumda müşterilerimiz bir çoğu yeni laptop aldırmaya yöneltiyorlar. Fakat biz yetkili teknik servislerin tamir edilmeyip değişim istediği anakartlarının tamirini yapıyoruz. Dizüstü bilgisayarın anarkartlarını tamir fiyatları anakartın yenisinin fiyatına göre çok daha ucuz, ekonomikdir. Tenik Servis bölümümüzde anakarların (kuzey-güney) köprüsü, ekran kartı çiplerini, eprom ene ve diğer bileşenlerinin bakım, tamir ve değişimini sorunsuz yapmaktayız.Laptop anakart tamir fiyatı chip değişimi gerekiyor ise çipin maliyetine göre fiyat değişebilir ama tamir ile kurtarılabilecek durumda ise sadece işçilik bedelini alıyoruz.

Laptoplarda Ekran Kartı Arızasının Belİrtİler Nelerdİr?

Ekran kartının bozulmasının en belirgin göztergesi, ekranda yatay ve dikey renkli çizgilerin belirmesi, ekranta tuhaf simge ve renkler, ekran görüntüsünün gidip gelmesi veya titremesidir. Bu sorunlar özellikle işletim sistemi (Windows, linux, IOS) gelmeden önce ilk başlangıçta ekranta beliriyor ise yüksel ihtimal laptop ekran kartı arızası oluşmuş demektir.

Ekran kartının bozuk olduğunu gösteren başka bir açık göstergeyse, cihaza format atarken grafik kartı sürücüsünün yüklendiği anda veya ilk yeniden başlatmadan sonra, masaüstü görüntüsü geleceği anda mavi ekran hatası vermesidir. Arızanın durumuna göre, işletim sistemi başlar ve bilgisayar açılabilir, ekranda hiçbir şey görünmezse(siyah ekran) takılıp kalabilir veya hiç açılmayabilir. Fakat bu belirtiler ram, işlemci veya anakart hatası da olabilir.

Laptoplarda Ekran Kartı Neden Arızalanır ?

Dizüstü bilgisayar bozulması için en önemli etkenlerden birisi de şekerli, alkollü, alkolsüz içecekler, su, çay, kahve gibi sıvıların laptop dökülmesidir. Fakat, çoğu dizüstü bilgisayar hiçbir şey olmadan da bozulabilir (kullanıcıya göre). Bu bozulmaların en büyük, en etkili sebebi olarak fanların zaman içerisinde tozlanarak yeteri kadar hava sirkülasyonu yapmamasından kaylanarak, aşırı ısınma problemidir. Dizüstü bilgisayar (laptop, notebook) bakımlarını muhakak en az senede bir düzenli yaptırın. Bilgisayarınıza bakım yaptırmak bir çok problemin daha başlamadan bitmesi demek olduğunu unutmayınız.

Laptoplarda Chipset Arızası

Dizüstü bilgisayarlar açıkken işlemci, anakart ve diğer ünitelerin çalışmaması sonucu ısınır, bu ısının telafisi için verimli bir soğutma sistemi gerekmektedir. Laptopunuzun uzun süre kullanımı sonrasında soğutma sisteminin (fan) toz birikir. Bu toz katmanı anakartın üzerinde ki çiplerin soğumasını engeller. Bununla birlikte merkezi işlemci, ekran kartı (gpu), anakart köprülerin (kuzey-güney) aşırı ısınması sonucu arızalar oluşur.

Anakart Çip setin bozulması sonucu şu neticeler oluşur;
 • Laptopun açılmaması
 • Açma/Kapama (güç) düğmesine bastığınızda hiç tepki vermemesi.
 • Dizüstü bilgisayarın çalışması faakt enrana görüntü vermemesi
 • Notebookta yaşanan donmalar
 • Cihazın açıldıktan hemen sonra tekrar kapanması
 • Laptop açıldıktan sonra harici cihazlarının çalışmaması.
 • Laptopun mavi ekran vermesi


Laptop, Kasa, Menteşe, Şarjz Gİrİşİ, Tamİrlerİ ve Klavye, Ekran Değİşİmlerİ

Dizüstü bilgisayarlarının sıklıkla başına gelenlerden birisi de kasaları düşürülmesi (darbe), sonucu oluşan kasanın hasar alması veya ekran kırılması, şarjz takılıyken olursa soketin hasar alması yada sürekli aynı açıdan takılı olduğu için kabloda oluşan kırılmalar, gibi hasarlar oluşur. Ayrıca zamanla oluşan menteşelerin sertleşmesiyle zorlamalar veya dizüstü bilgisayarı el alışkanlığı olarak tek uçundan açıp kapatma sonucu menteşeler kırılabilir.