Bakım ve Destek Anlaşmaları

Senelik Anlaşmalar

Cihaz ve Yedek Parça

Teknik Destek

Firma sahibisiniz veya herhangi bir firmada yönetici olarak çalışıyorsunuz. Çok sayıda bilgisayarınız ve bilişim ürününüz var. Sisteminizde meydana gelen herhangi bir hata ve arızalanma da teknik servis çağırmak zorunda kalıyor ve sorunlarınıza anlık geçici çözümler bulmaya gayret ediyorsunuz. Bu durum, kısa zaman içerisinde oldukça maliyetli bir hal almaya başlar. Servis sürelerince yaşadığınız iş kaybı da ayrı bir maliyet olarak karşınıza çıkar. Bilgisayar Bakım Anlaşması yaptığı müşterilerinin bilgisayarını yerinden kaldırmadan çözüm imkanı sunuyor. Ayrıca anlaşma yapılan firmanın tüm sistemi gözden geçirilerek, olası hataların belirlenmesi sağlanır. Bu da, siz hatayı fark etmeden, iş kaybına uğramadan sistemin en verimli şekilde çalışmasına olanak sağlar.

Bilgisayar Bakım Anlaşması olan müşterilerimiz, firmamız bünyesinde öncelik kazanırlar. Telefon, Uzak Masaüstü Bağlantısı ve Yerinde Servis hizmetlerimizden, sorunu en hızlı çözebilecek olan yöntem tercih edilir ve müşteri sorunları giderilir. Müşterilerimiz, bilgisayarları bozulduğu için iş kaybına uğramazlar. Donanımsal olarak bozulan cihazlar alınarak yerine geçici çözüm sağlayacak cihazlar verilir. Müşterimizin bilgisayarı en kısa sürede onarıldıktan sonra tekrar eski yerine kurulur. Verilerinin yedekleri periyodik olarak alınır. Dolayısı ile veri kaybına uğramazlar. Yeni teknolojilerden ve firma içerisindeki uygulanabilecek alanlardan anında haberdar olurlar. Böylelikle bilişim alt yapısı sürekli ve verimli bir şekilde çalışmasını devam ettirir.

Bilgisayar Bakım Anlaşması’ nın Avantajları Nelerdir ?

Öncelik: Meda Bilgisayar, Profesyonel Destek Anlaşması gerçekleştirdiği müşterilerine tanıdığı öncelik ile, arızalara anlaşma çerçevesinde saptanan süre içinde müdahale edilir, sistemin kesintisiz çalışması sağlanır.

Geniş Ürün Desteği: Her biri ayrı uzmanlık gerektiren ürün ve uygulamalarda profesyonel destek sağlanması.

Kritik Uygulamalara Sınırsız Destek: Server ve network alt yapısı gibi tüm sistemin çalışmasını etkileyen kritik problemlerde mesai saati gözetilmeden 7/24 hizmet verilir. Periyodik Bakımlar: Sistem genelinin kesintisiz çalışmasını sağlayacak koruyucu bakım önlemlerinin alınması sağlanır.

Raporlama: Müşteriye verilen dönemsel raporlarla servis kalitesi ve durumu sorgulanabilir. Fiyat Avantajı: Tek tek hizmet almaya göre, sözleşme kapsamında düzenli hizmet daha ekonomiktir.

Bir çok Bilgisayar Bakım Sözleşmesi yapan firma vardır, güvenliğiniz ve iş verimliliğiniz için çalışmaya başlamadan önce bir de bizden teklif alın